Největším svátkem každé vesnice na Moravě jsou císařské hody , Tupesy je slaví v třetí říjnovou neděli. Tradicí je nosit při hodové obchůzce v ruce keramický džbánek.
Obec je připomínána v roce 1220 jako majetek Velehradského kláštera cisterciáků. Řeholníci se zasloužili o kolonizaci regionu, zejména o zemědělské využití.Obec byla odedávna proslulá svým vinařstvím a hlavně hrnčířstvím, keramická tvorba fajánse byla spojováno s regionální tradicí kultury habánů. Na počátku 20. století začala keramická výroba upadat. Roku 1914 se na podnět slováckého etnografa a publicisty Františka Kretze (1859-1929) pokusili o obnovení hrnčířského řemesla Jaroslava Úředníčková (* 1874), její syn Svatopluk Úředníček a rodina Tichých. Tato tradice byla obnovena v 90. letech 20. století keramickou dílnou rodiny Úředníčkovy, jejíž tvorba a sbírka byla zpřístupněna veřejnosti jako Tupeské muzeum keramiky. V obci dnes působí několik malých keramických dílen.
Hodová chasa při nacvičování hodových tanců pravidelně navštěvuje vinné sklepy místních i přespolních vinařů, z nichž některé jsou opravdu historické skvosty.